Bilgisayar güç kaynağı yapısı ve görevi !

     Güç kaynaklarının görevi adındanda anlaşılacağı üzere güç sağlamaktır.Yani bilgisayarın ihtiyacı olan 5 ile 12 volt arasında gerilimleri meydana getirmektir.

     Bir ATX güç kaynağında +12, -12,+5 ve +3.3 gerilim çıkışları mevcuttur.Günümüz bilgisayarları 3 Gigahertz’lere varan hızlara ,100 milyona yaklaşan sayıda transistor içeren işlemcilere, aktif soğutmaya sahip modern chipsetlere, her makinede en azından bir CD-ROM yazıcı, DVD-ROM ve USB aygıta sahip. Bu yüzden de eskiden ortalama 100-135W olan güç ihtiyacı, günümüz bilgisayarlarında 250-300W civarına gelmiş durumda.

     Ortalama bir bilgisayar sistemi için 300 W bir güç kaynağı yeterlidir. Ancak daha fazla özellikli sistemler için piyasada daha yüksek güç veren ATX güç kaynakları mevcuttur.Aşağıda bilgisayarın içerisinde bulunanj donanımların gerekli duydukları voltaj ve bu voltajda çektikleri akım değerleri bulunmaktadır.

ATX güç kaynağında gözle görülen ilk değişiklik, ATX bağlantı kablosunun daha da uzadığıdır. Eski 20 pin'lik bağlantı kablosu yerinde, 24 pin'lik bağlantı kablosu bulunuyor.

erkancimen1@gmail.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !